Argan Yağının Faydaları

Argan Nedir,Argan Yağı Nasıl Elde Edilir,Argan Yağının Faydaları Nelerdir,Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağı ile ilgili herşey !!!

 

 

 

ARGAN YAĞI

Argan Fas'ta yetişen bir ağaçtır.Bir Argan ağacı yaklaşık 350-400 yıl yaşayabilmektedir.Her zaman yeşil kalan Argan ağacı sürekli mahsül vermektedir.Uzun yıllardır bulunan bu bitki son yıllarda oldukça fazla kullanılır hale gelmiştir.Sadece Fas'ta yetişmesi,son zamanlarda yaygın olarak kozmetik ve sağlık sektörinde kullanılmasınin da katkısı olduğu üzere Argan ağacının nesli tükenmeye başlamıştır.Bu sebeplerle birlikte hakiki argan yağının fiyatları da oldukça yüksektir.Tüm bu kriterlerle birlikte çok faydalı bir yağ olan Argan Fas'ın Sıvı Altını olarak anılır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir

Argan ağacının meyveleri görüntüsü ve tadı fındığı andırır.Kısa sürede yetişen meyveler toplandıktan sonra birkaç işlemden geçmektedir.Toplandıktan sonra kurumaya bırakılan argan daha sonra yeşil kabuklarından ayrılır.Daha sonra içerisinden çıkan çekirdek kırılır ve argan meyvesine ulaşılır.Argan meyvesi taş baskı ya da soğuk sıkım dediğimiz yöntemle preslenerek yağ elde edilir.Bu anlattığımız yöntem geleneksel ve en sağlıklı olan yöntemdir.Ancak sirkülasyonun fazla olması ve daha çok argan yağına hızlı şekilde ulaşmak için farklı yöntemler de kullanılmaktadır.

Argan Yağının bu şekilde zahmetli elde edilmesi,faydalarının çok fazla olması ve az bulunur bir ürün olması,bu ürünün orjinalini biraz ulaşılamaz yapıyor.Bu sebeple ürün alırken güvendiğiniz marka ve yerleri tercih ediniz

Argan Yağının Faydaları Nelerdir ?

Argan Yağının sayısız faydaları vardır.Bunlardan bazıları cilt bakımı bazıları ise saç bakımı için kullanılır ;

Cilt Bakımı için Argan Yağı

Argan Yağı yüz dahil olmak üzere tüm vücutta kullanılabilir.Argan Yağını bir anti aging olarak kullanabileceğiniz gibi topuk çatlaklarında nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz.

Anti Aging Etkisi : Argan Yağı'nın içinde bulunan vitaminler yüzümüzde ve boyun bölgesinde oluşan ince çizgilerden başlayarak oluşan kırışıkları azaltmaya ve yeni oluşacak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Leke Giderici ve Nemlendirici Etkisi : Argan Yağı'nın içerisinde bulunan ve triterpenoid olarak bilinen mucize bitki aktifleri cildi yoğun şekilde nemlendirir,bağ dokusunu güçlendirir ve aynı zamanda hücreleri onararak cilt lekelerini azaltmaya ardımcı olur.

Cilt İyileştirici ve Koruyucu Etkisi : Cildimiz sürekli olarak dış etkenlere maruz kaldığı için zamanla yıpranır ve deformasyona uğrar.Yine Argan Yağının içerisinde bulunan triterpenoidler ve steroller gibi aktif bileşenler mucizevi bir şekilde cilt üzerinde antienflamatuvar,iyileştirici ve koruyucu etki gösterir.

Cilt Bakımı için kullanılan bu ana alanların dışında Argan Yağı,tırnakların çabuk kırılması ve yavaş uzaması rahatsızlıklarında,kaş ve kirpiklerin gürleşmesi ve uzamasında,tüm vücudumuzda nemlendirici olarak kullanılabilir.

Saç Bakımı İçin Argan Yağı

Saç Bakımı günümüzde ve her zaman için en çok vakit ayırdığımız bakımdır.Saçlarımız kullandığımız yanlış şampuanlar,saç şekillendiriciler ve güneş ışınları,hava kirliliği gibi dış etkenlerden dolayı oldukça yıpranırlar.Argan Yağı saç bakımında da size yardımcı olacaktır.

Saçların Hızlı Uzaması : Argan Yağının içerisinde bulunan yopun E vitamini saçlarımıza bakım yapar ve saçlarımızın hızlı uzamasına yardımcı olur.

Saç Dökülmesine Etkisi : Saç dökülmesi hepimizin en çok muzdarip olduğu sıkıntılardan biridir.Özellikle erken yaşta dökülen saçlar insanlarda özgüven eksikliğine bile neden olur.Argan Yağının içerisinde nulunan E vitamini ve Omega yağları saç hücreleri onararak saç dökülmesini engeller ve saçlarımızın sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Argan Yağı saydığımız vitaminlerin yanısıra birçok aktif bileşenler içerir.Bu bileşenler saçlarımızın hızlı uzamasına,kırıklarının onarılmasına,daha hacimli gözükmesine de yardımcı olur.

Argan Yağı Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

Argan ağaçları UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.Bu kıymetli ağaçlar çok kıymetli mahsüller yetiştirmektedir.Argan yaygın olarak yaklaşık 5-6 yıl önce hayatımıza girmiş ve son 5 sendir özellikle kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.Bitkisel kozmetik sektöründe cilt bakım ürünleri,saç bakım ürünleri,tırnak bakım ürünleri,kaş-kirpik bakım ürünleri gibi tüm ürünlerin karışımlarında Argan Yağından yararlanılmış hatta bazı ürünlerin ana aktörü Argan Yağı olmuştur.

Argan yağı veya Argan Ürünleri kullanırken ve alırken dikkat etmeniz gereken kriterler;

Soğuk Pres yöntemiyle elde edilmiş olması

Şişe içerisinde sadece Doğal Argan Yağı bulunması

Ürün üzerinde sertifikasının bulunması

Ve bulabilirseniz Organik Argan Yağı olması.

Tüm bu kriterlere uyarak alacağınız Argan Yağından oldukça yüksek verim alırsınız.Argan Yağının saydığımız yararlarından faydalanmak için ürünü düzenli olarak kullanmanız ve istikrarlı şekilde kullanmaya devam etmeniz gerekir.

 • Hindistan Cevizi Yağı
  Hindistan Cevizi genellikle tropikal iklime sahip bölgelerde yetişen palmiye familyasına ait bir ağaçtır.Bu ağacın meyveleri olan hindistan cevizi hem gıda olarak hem de kozmetik alanında kullanılmaya başlanmıştır.Dünyada en çok faydalanılan 10 ağaçtan birisidir.
  26.04.2017 Çarşamba
 • Süper Gıdalar Chia ve Kinoa
  Bugün son zamanlarda hepinizin adını yeni yeni duyduğu,hayatımıza hızlıca giriş yapan ve süper gıdalar olarak da adlandırılan Chia Tohumu ve Kİnoa hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.İlk olarak bu ürünlerin ne olduğuna bakalım.
  24.01.2017 Salı
 • Aspir Yağı
  Aspir Yağı Nedir,Aspir Yağının Faydaları,Aspir Yağı Nasıl Kullanılır Aspir Yağı Ne İşe Yarar,Aspir Yağı Hakkında Faydalı Bilgiler
  11.05.2017 Perşembe
 • Selülitlerinize Veda Edin ..!!!
  Selülit son zamanlarda insanların en büyük şikayetlerinden biri haline geldi.Özellikle bayanlar portakal kabuğu diye tabir ettiğimiz bu görüntüden hele ki yaz ayları yaklaşınca oldukça rahatsız durumdalar.Bu yazımızda size sebepleri ve bakımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.
  24.01.2017 Salı
 • Bitkisel Şampuanlar
  Saçlarımız bizim en önemli aksesuarlarımızdır.Zamanla oluşan problemler,beslenmeden kaynaklanan problemler,dış etkenler,kepek vs gibi birçok problem oluşur.Bu problemleri aşmak için en önemli destekçiniz bitkisel şampuanlar olacaktır.
  21.04.2017 Cuma