Detoks Nedir ?

Detoks Nedir ? Detoks Nasıl Yapılır ? Detoks Kimler Yapabilir ?

Genel sağlık problemlerinin dışına çıkarsak eğer,zayıflamak hemen herkesin en büyük ve en zorlu problemidir.Hele ki yaz dönemi yaklaşınca fazla kilolar hepimizin korkulu rüyası olur.Fazla kilolardan kurtulmak için birçok yönteme başvururuz;çeşitli zayıflama ürünleri,spor,alkali diyetler ve sağlıklı beslenme programları gibi...

DETOKS NEDİR

Detoks,vücudumuza gıdalar ve çeşitli sebeplerle giren zararlı atıkları ve vücudumuzda oluşan serbest radikalleri vücudumuzdan arındırmaktır.Detoks bir diyet şeklidir ve amacı beden temizliğidir.Detoks süresince beslenmemize dikkat etmeli et,balık,süt ürünleri ve ekmek gibi gıdaları kesinlikle tüketmemeliyiz.Detoks tek başına bir zayıflama yöntemi değil,zayıflamadan önce vücudu hazırlamak,metabolizma hızını artırmak ve sağlıklı bir hale getirmektir.Yediğimiz sağlıksız gıdalar,yiyecekler ve içecekler serbest radikaller diye de adlandırdığımız hücre etrafında biriken atıklar ve toksinler oluştururlar.Bu oluşumlar sağlığımız açısından birçok olumsuz etkiye sebebiyet verirler.Halsizlik,kronik yorgunluk,enerji düşüklüğü ve diğer sağlık problemleri gibi.Zayıflama da bunlardan birtanesidir.Bu toksinleri vücudumuzdan atmadıkça metabolizmamız yavaş kalıcak,sindirim sistemimiz düzgün bir şekilde çalışmayacak ve yağ yakmamıza engel olacaktır.İşte bu sebeplerden dolayı detoks uygulaması zayıflamak isteyenlerin ilk adımı olabilir.

DETOKS NASIL YAPILIR ?

Detoks son zamanlarda çok daha fazla uygulanan,her kesimden insanın yapabileceği çeşitli uygulamaları bulunmaktadır.Hepmizin bildiği gibi çeşitli detoks merkezleri bulunmaktadır.Bu merkezlerde herkese ayrı şekilde detoks çalışmaları yapılabilir.Ancak iş yoğunluğu,şehir hayatı gibi sebeplerden dolayı bu merkezlere vakit ayırıp gidemeyebiliriz.Bu durumda yapmamız gereken çeşitli detoks ürünlerini kendi metabolizmamıza uygun olarak seçip kullanmak olabilir.

Örneğin; gün içerisinde içtiğiniz suya alkali damla ilave edip vücudunuzun asit-alkali dengesini sağlayıp metabolizma hızını artırabilirsiniz.Bitkisel detoks sularını öğünlerinizden önce kullanıp vücudunuzda biriken ödemi atabilir aynı zamanda yine metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz ve bitkisel liflerle toksinlerinizden kurtulabilir,sindirim sisteminizi temizleyebilirsiniz.

Tabi ki bu yönetemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız ve sağlığınızın bu uygulamaları yapmak için elverişli olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.Herhangi bir sağlık problemi detoks yapmanız engel olabilir.Bu sebeple ilk önce herhangi bir sağlık probleminiz olmadığını bilmeniz yararınıza olacaktır.

İşte size basit lezzetli ve faydalı bir detoks suyu tarifi

1 lt. Su

3 y.k Elma Sirkesi

1 y.k Taze Limon Suyu

1 ç.k Toz Tarçın 

Yarım Elma 

Bütün ürünleri bir blender yardımıyla karıştırın.Son olarak yarım elmayı dilimlere bölüp karışımın içerisine koyun ve gün içerisinde bu suyu tüketin.Afiyet Olsun.

 

 

 • Bitkisel Şampuanlar
  Saçlarımız bizim en önemli aksesuarlarımızdır.Zamanla oluşan problemler,beslenmeden kaynaklanan problemler,dış etkenler,kepek vs gibi birçok problem oluşur.Bu problemleri aşmak için en önemli destekçiniz bitkisel şampuanlar olacaktır.
  21.04.2017 Cuma
 • Bitkisel Yağlar
  Bitkisel Yağlar Nelerdir ? Bitkisel Yağların Faydaları,Bitkisel Yağların Kullanım Alanları,Bitkisel Yağlar ve Cilde Faydaları Hakkında Faydalı Bilgiler
  01.05.2017 Pazartesi
 • Süper Gıdalar Chia ve Kinoa
  Bugün son zamanlarda hepinizin adını yeni yeni duyduğu,hayatımıza hızlıca giriş yapan ve süper gıdalar olarak da adlandırılan Chia Tohumu ve Kİnoa hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.İlk olarak bu ürünlerin ne olduğuna bakalım.
  24.01.2017 Salı
 • Detoks Nedir ?
  Detoks Nedir ? Detoks Nasıl Yapılır ? Detoks Kimler Yapabilir ?
  22.05.2017 Pazartesi
 • Zerdeçal (Curcuma Longa)
  Zerdeçal Nedir ? Zerdeçalın Faydaları ? Zerdeçal Ne işe Yarar ? Zerdeçal Nasıl Kullanılır ? Zerdeçal kökü ve Zerdeçal Tozu Hakkında Faydalı Bilgiler
  05.05.2017 Cuma